سینما اسکولز

بیمه فیلمسازی

مقدمه

در زمان فیلمبرداری یک فیلم هر اتفاقی ممکن است رخ دهد: ممکن است تجهیزات به سرقت روند، ممکن است به عوامل یا بازیگران آسیب برسد، یا ممکن است لوکیشن خسارت ببیند. اگر لامپی بیفتد و فرشی را بسوزاند یا وسیله ای جابجا شود و به قوزک پای کسی آسیب بزند چه باید کرد؟ در تمام این موارد، شما که سازنده ی فیلم اید مسئول به شمار می آیید. با گرانی تعمیر یا جایگزینی تجهیزات، هزینه های پزشکی، و دعاوی حقوقی، داشتن بیمه ی تولید ضروری است. در بعضی موارد ممکن است برای کرایه کردن تجهیزات یا استفاده از یک لوکیشن ارائه ی بیمه نامه لازم شود.

 

انواع بیمه

انواع گوناگونی از بیمه برای انتخاب وجود دارد و بهترین کار این است که نیازهای تان را برای یک شرکت بیمه با صلاحیت تشریح کنید.

 

بیمه ی جامع مسئولیت

متداول ترین نوع بیمه، بیمه ی جامع مسئولیت است که شما و فیلم تولیدی تان را در برابر خسارات وارد شده به تجهیزات و دعاوی مربوط به جراحات وارد شده به اشخاص حفظ می کند. هنگام تعیین نوع بیمه یخود مواردی چون موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • آیا در فیلمتان بدل کاری یا هر فعالیت بالقوه خطرناک دیگری وجود دارد که خطر آسیب دیدگی عوامل یا بازیگران را تشدید می کند؟
 • آیا روی آب یا در اطراف آن فیلمبرداری می کنید؟
 • آیا در فیلمتان از آتش و مواد محترقه و منفجره استفاده می شود؟
 • آیا لوکیشن تان خطر را تشدید می کند، مثلا نزدیک یک صخره یا در هواپیما فیلمبرداری می کنید؟

 

بیمه ی بازیگران

بیمه ی بازیگران موجب جبران هزینه های ناشی از مرگ، بیماری یا بروز حادثه برای بازیگر یا کارگردان بیمه شده می شود.

 

بیمه ی نوار ویدئو و فیلم

این بیمه که در هنگام فیلمبرداری اهمیت ویژه ای دارد، در صورت خرابی فیلم در لابراتوار، وجود مشکل در فیلم خام، گم شدن فیلم در هنگام نقل و انتقال، و موارد دیگر، از بیمه شده حمایت می کند. این بیمه سرمایه ی لازم برای فیلمبرداری مجدد را فراهم خواهد کرد.

 

بیمه ی تجهیزات

این بیمه تجهیزات را در برابر سرقت و خرابی حفظ می کند. اغلب شرکت های فیلم سازی قبل از کرایه دادن تجهیزات، از شما می خواهند پوشش بیمه ای خود را اثبات کنید. بعضی از کرایه دهندگان تجهیزات از شما می خواهند که خودتان بیمه شوید و بعضی دیگر با دریافت هزینه ای اضافه خودشان بیمه را به خدمات می افزایند. اما پیش از کرایه کردن، این موارد را با شرکت های مذکور هماهنگ کنید.

 

جبران خسارات وارد شده به کارگران

این بیمه هم کارکنان و هم داوطلبان را دربر میگیرد و در صورت آسیب دیدگی ان ها در هنگام کار کاربرد دارد. این بیمه بر اساس درصد دستمزد محاسبه می شود و در اغلب کشورها و در تمام ایالت های امریکا اجباری است.

 

بیمه ی خطاها و حذف ها

این بیمه عموما زمانی مورد نیاز است که فیلم برای توزیع برگزیده شده باشد. توزیع کنندگان مایل نیستند که مسئولیت هیچ مورد قانونی ای را که شما نادیده اش گرفتید به گردن بگیرند. بیمه های خطاها و حذف ها شما و توزیع کنندگان را از دعاوی نقض حق اثر، ادعاهای سیاهی لشکرهایی که احتمالا فرم سلب مسئولیت را امضاء نکرده و بعدا اقدام قانونی می کنند، یا اعتراض به کاربرد محصولاتی در فیلم که اجازه ی استفاده شان را نداشتید حفظ می کنند. معمولا شرکت بیمه گر تمام اسناد شما را مرور می کند و با دادن این بیمه تایید می کند که فیلم شما از تمام مدارک لازم برخوردار است و در صورت بروز دعوایی حقوقی، مسئولیت را به عهده می گیرد.

 • خدمات بیمه را تنها برای دوره ی زمانی مورد نیازتان خریداری کنید. اما اگر به بیمه ای کوتاه مدت نیاز دارید، خرید پوشش بیمه ای برای یک هفته ممکن است از بیمه یک روزه ارزان تر تمام شود. اگر به طور پراکنده در طول یک سال فیلمبرداری می کنید، شاید خرید بیمه ای یک ساله ارزان تر از بیمه ای تمام شود که در زمان نیاز خریداری می کنید.
 • برای بعضی از لوکیشن ها و شرکت های کرایه دهنده ی تجهیزات ذکر عبارت «بیمه تکمیلی» در بیمه نامه اجباری است. این عبارت متضمن آن است که در صورت وقوع مشکل، شرکت بیمه گر آن ها را تحت پوشش قرار خواهد داد.
 • هنگام مراجعه برای کسب اجازه ی استفاده از لوکیشن یا کرایه ی تجهیزات، آماده ی ارائه ی بیمه نامه باشید. اغلب این شرکت ها بیمه را اجباری کرده اند و بیمه نامه سند بیمه محسوب می شود. برای گرفتن بیمه نامه، با شرکت بیمه گر تماس بگیرید و نسخه ای از بیمه نامه را بخواهید.
 • در مورد برنامه ی کارتان در صحنه با بیمه گر صادق باشید. اگر در فیلم تان با آتش سروکار دارید به آن ها بگویید. این کار حق بیمه را افزایش می دهد و در ثورت وقوع حادثه از شما حمایت خواهد کرد. اگر، برای مثال، اعلام کنید که کل فیلم بر روی زمین ساخته خواهد شد و صحنه ای را روی قایقی در اقیانوس بگیرید و در این مرحله کسی آسیب ببیند، شرکت بیمه گر پوشش بیمه اش را کاهش خواهد داد.
 • هنگام انتخاب شرکت بیمه گر، اطمینان حاصل کنید که بیمه ی تولید عرضه می کند. بیمه ی مالیک خانه کافی نیست و تمام رخدادهای صحنه را دربر نمیگیرد. به علاوه، بیمه ی مالکیت خانه تنها خانه را شامل می شود و فیلمی را که در داخل خانه تهیه می شود دربر نمیگیرد.

 

واقعا به چه نیاز دارید؟

در امور مربوط به فیلمسازی بیمه وجهی پرهزینه و اغلب گیج کننده است. هنگام برخورد با فهرست بسته های بالقوه ی بیمه این نکته را در نظر داشته باشید که چهار نوع بیمه وجود دارد که برای تولید هر فیلمی لازم است:

 • بیمه ی جامع مسئولیت. در اغلب کشورها حداقل رقمی برای خدمات بیمه ی جامع مسئولیت در نظر گرفته شده است. برای مثال، این رقم در ایالات متحده یک میلیون دلار است و اغلب لوکیشن ها لااقل این میزان پوشش را الزامی می دانند. اگرچه استفاده از بدل کاران، عملیات آتش یا هر چیز دیگری که خارج از پوشش جامع بیمه باشد مستلزم افزایش نرخ بیمه است. مثلا بیمه ی جامع مسئولیت یکساله در لس آنجلس جدود ۲۱۵۰ دلار هزینه دارد. این میزان حق بیمه ممکن است بسته به شهری که در آن زندگی می کنید تغییر کند. با این که بیمه نامه های کوتاه مدت تری هم وجود دارد، بیمه ی یکساله مقرون به صرفه ترین آن هاست.
 • بیمه ی تجهیزات. بیمه ای را خریداری کنید که هزینه ی جایگزینی کل تجهیزات صحنه تان را شامل شود. اگر با تجهیزاتی با قیمت حدود یک میلیارد کار می کنید، بیمه نامه ی تجهیزات یک میلیاردی بخرید. تمام کرایه دهندگان تجهیزات و دوربین، پیش از دادن این وسایل، شما را به اثبات بیمه ی تجهیزات ملزم می کنند.
 • جبران خسارت کارگران. هر کارفرمایی بر اساس قانون ملزم است کارگران را به طور کامل بیمه کند تا آسیب های وارده در هنگام کار را پوشش دهد.
 • بیمه ی خطاها و حذف ها. معمولا زمانی خریداری می شود که توزیع کننده ای محلی فیلم را برای توریع برگزیده باشد. هزینه ی این نوع بیمه را ممکن است توزیع کننده بپردازد.

 

بیمه نامه

هنگام گرفتن لوکیشن یا کرایه ی تجهیزات ممکن است لازم شود ثابت کنید که از بیمه برخوردارید. فرم رسمی ای که در این زمینه کاربرد دارد «بیمه نامه» خوانده می شود. می توانید تنها با تماس با شرکت بیمه گر خود و درخواست برای دریافت این فرم، آن را به دست آورید. آن ها نام، آدرس، و شماره تلفن شرکت یا شخصی که بیمه نامه را از شما میخواهد میپرسند و نیز سوال می کنند که آیا می خواهید آن شرکت یا شخص به فهرست بیمه اضافه شود یا نه. بر این اساس، نام آن ها در بیمه نامه ذکر می شود و در صورت دعوی قانونی می توانند با درخواست بازپرداخت، آن را دریافت کنند.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

یک × 5 =

تخفیف ویژه : 50 درصد تخفیف برای سفارش های بالای 1.5 میلیون تومانکلیک کنید
+