سینما اسکولز

چطور یک پادکست بسازیم؟: ۵ نکته برای شروع یک پادکست

چطور یک پادکست بسازیم؟: ۵ نکته برای شروع یک پادکست

پادکست ها مجموعه های صوتی اپیزودیک هستند که بر موضوعات و مضامین خاص تمرکز دارند. راه‌اندازی یک پادکست می‌تواند کاری وقت‌گیر اما پربار برای شما باشد تا حول موضوعی که برایتان اهمیت دارید مخاطب ایجاد کنید.

 

فهرست مطالب:

 • پادکست چیست؟
 • برای شروع ساخت یک پادکست به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟
 • چگونه پادکست بسازیم؟
 • ۵ نکته برای راه اندازی یک پادکست

 

پادکست چیست؟

پادکست مجموعه ای اپیزودیک از فایل های صوتی دیجیتال است که شنوندگان آن را دانلود و یا به صورت آنلاین برای خود پخش می کنند. اگرچه پادکست‌ها در قالب‌های مختلفی ارائه می‌شوند، اما بیشتر آن‌ها شامل صدای ضبط شده افراد است که در مورد یک موضوع یا مضمون خاص صحبت می کنند. کسب‌وکارها، سازمان‌ها و افراد برای افزایش آگاهی از برندشان، اشتراک‌گذاری اطلاعات و یا ارتباط با مخاطبان، پادکست‌ درست می‌کنند.

 

برای شروع ساخت یک پادکست به چه تجهیزاتی نیاز دارید؟

پادکست یک رسانه در دسترس همه است و برای ساخته شدن به حداقل تجهیزات نیاز دارد. اینجا با تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی پادکست خود آشنا می شوید.

 • کامپیوتر: از یک لپ تاپ یا رایانه رومیزی برای تحقیق در مورد موضوع خود، ضبط پادکست و تبدیل فایل های ضبط شده به فایل های صوتی قابل اشتراک گذاری استفاده کنید.

 

 • میکروفون: با اینکه می توانید از تلفن همراه یا رایانه خود برای ضبط صدا استفاده کنید، داشتن یک میکروفون ضبط صدای حرفه ای، کیفیت صدای شما را بهبود می بخشد. میکروفون های USB به صورت مستقیم یا از طریق یک دانگل به رایانه شما وصل می شوند، در حالی که میکروفون های XLR از طریق یک رابط صوتی جداگانه به رایانه شما متصل می شوند.

 

 • پاپ فیلتر: این وسیله، یک قطعه مفید از تجهیزات ضبط صداست. پاپ فیلترها، ابزار های کوچکی هستند که معمولاً از نایلون یا فلز ساخته می شوند و صداهای هوادار صامت های خشن تر (مثل پ ) را کاهش یا حذف می کنند. همچنین، صدای خش خش را هم کاهش می دهند، صدای خش خش ناشی از عبور هوا از بین دندان ها در حین صامت هایی مانند س و ز.

 

 • هدفون: از یک هدفون برای تست کیفیت و حجم صدا در حین ضبط و گوش دادن به کیفیت صدا در حین ویرایش استفاده کنید.

 

 • نرم افزار ویرایش صدا: پادکست خود را با نرم افزار های ضبط صدا، که به عنوان ایستگاه کاری صوتی دیجیتال (DAW) نیز شناخته می شوند، ضبط و ویرایش کنید. نمونه هایی از نرم افزارهای ویرایش پادکست رایگان عبارتند از Audacity، Adobe Audition و GarageBand برای کاربران مک.

 

چگونه پادکست بسازیم؟

شکل گیری ایده، ضبط، ویرایش و پخش یک پادکست با کیفیت زمان میبرد. این مراحل کلی برای شروع ساخت یک پادکست است که باید در نظر داشته باشید:

 • موضوع و اهداف خود را مشخص کنید: موضوعی را برای پادکست انتخاب کنید که متناسب با علایق و مهارت های شما باشد. اهداف خود از ساخت پادکست را بنویسید. سازنده های پادکست به دلایل مختلفی محتوا تولید می‌کنند، مثلاً آگاه سازی مردم از برند، تعامل با مخاطب، و به اشتراک گذاشتن اطلاعات در مورد موضوعی که برای آن ها مهم است.

 

 • به پادکست های دیگر در مورد موضوع خود گوش دهید: به پادکست های موفقی که حول محور موضوع انتخابی شما هستند گوش کنید. هر اپیزود را بررسی کنید ، نظرات را بخوانید، میانگین مدت زمان هر اپیزود را مشاهده کنید و درباره نوع محتوایی که برای شنوندگان بهتر جواب میدهد تحقیق کنید.

 

 • قالب پادکست خود را مشخص کنید: چندین قالب پادکست برای هر سازنده وجود دارد، از جمله مصاحبه، مونولوگ، داستان گویی و روایت غیرداستانی. تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه تعداد اپیزود پادکست برای فصل اول تولید کنید و تقریباً طول هر قسمت چقدر خواهد بود. انتخاب کنید که می‌خواهید تنها میزبان پادکست باشید یا با یک میزبان دیگر همراه شوید.

 

 • یک عنوان انتخاب کنید: هنگامی که قالب خود را تعیین کردید، نام پادکست را انتخاب کنید. عنوان را ساده و مستقیم نگه دارید. یک سری کلمات کلیدی ضروری داشته باشید که به بهینه سازی موتور جستجو (SEO) کمک کند و باعث شود شنوندگان جدید هم برنامه شما را پیدا کنند.

 

 • یک متن یا طرح کلی بنویسید: بسته به قالب پادکست خود، چند یادداشت برای برنامه بنویسید. حتی اگر قالب پادکست شما یک مصاحبه راحت و خودمانی است، داشتن یک الگوی کلی از نکات گفتگو میتواند مکالمه را در مسیر درست نگه دارد. یک مقدمه بنویسید ، به شنوندگان در برنامه خود خوشامد بگویید و یک پایان بندی با دعوت به انجام یک سری کارها مثل کامنت گذاشتن و گفتن نظرات داشته باشید.

 

 • فضایی را برای ضبط آماده کنید: تجهیزات ضبط پادکست خود را در فضایی آرام در خانه خود قرار دهید. اتاق‌هایی با کوسن، پرده و فرش، طنین‌های پژواکی را جذب می‌کنند و این می‌تواند کیفیت صدای شما را کاهش دهد.

 

 • پادکست خود را ضبط کنید: حالا با استفاده از یادداشت های خود به عنوان دستورالعمل، شروع به ضبط قسمت اول کنید. صبور باشید – پیدا کردن حس راحتی پشت میکروفون ممکن است زمان بر باشد. یک لیوان آب در نزدیکی خود نگه دارید و در صورت لزوم استراحت کنید.

 

 • صدای خود را ویرایش کنید: با حذف هر گونه محتوای غیر ضروری شروع کنید. با ویرایش بخش‌هایی که بی ربط هستند، پادکست خود را متمرکز روی موضوع نگه دارید. تنظیم مجدد بخش‌ها را در نظر بگیرید تا موضوع روایت اپیزود تا حد امکان واضح باشد. پست پروداکشن زمان حذف یا رفع مشکلات کیفیت صدا نیز هست.

 

 • پادکست خود را برای پخش آماده کنید: توضیح مختصری از برنامه خود بنویسید و حتماً شامل کلمات کلیدی مفید برای SEO باشد. یک طراحی ساده برای کاور انجام دهید یا یک طراح گرافیک برای کمک استخدام کنید. تصویر کاور خود را در اندازه صحیح ذخیره کنید—طراحی کاور پادکست می تواند به کوچکی ۱۴۰۰x1400 پیکسل و به بزرگی ۳۰۰۰x3000 پیکسل باشد.

 

 • فایل های صوتی خود را در یک سرویس پخش پادکست آپلود کنید: پلتفرم‌های پخش پادکست، فایل‌های صوتی شما را ذخیره می‌کنند و یک فید RSS در اختیار شما قرار می‌دهند که به پادکست شما لینک می‌دهد. برخی از سرویس های محبوب پادکست عبارتند از Buzzsprout، Castos

 

 • پادکست خود را به دایرکتوری های پادکست ارسال کنید با استفاده از URL فید RSS پادکست جدید خود، برنامه خود را به دایرکتوری های پادکست مانند Spotify، Apple Podcasts، Google Podcasts و Stitcher ارسال کنید.

 

 • پادکست خود را تبلیغ کنید: یک وب سایت برای پادکست خود درست کنید و در مورد آن در رسانه های اجتماعی پست بگذارید. گروه های آنلاین مرتبط با موضوع پادکست خود را پیدا کنید و با اعضا تعامل برقرار کنید. از پادکست‌های دیگر با علایق مشترک دعوت کنید تا یک قسمت را با شما میزبانی کنند. در نحوه پیدا کردن شنوندگان بالقوه خلاق باشید و برنامه انتشار خود را حفظ کنید. مهمتر از همه، روی آپلود مداوم قسمت های جدید تمرکز کنید تا تعداد شنوندگان خود را افزایش دهید.

 

۵ نکته برای راه اندازی یک پادکست:

قبل از شروع پادکست، این نکات را در نظر داشته باشید:

هر صدا را جداگانه ضبط کنید: ضبط هر صدا به صورت جداگانه میتواند کیفیت صدا را بهبود ببخشد و به شما امکان دهد هر فایل صوتی را به طور مؤثرتری ویرایش کنید.

 

موسیقی اضافه کنید: موسیقی آغازین میتواند شنوندگان را جذب کند و کیفیت تولید پادکست شما را بالا ببرد. در کتابخانه‌های آنلاین موسیقی، دنبال موسیقی‌های بدون حق امتیازی بگردید که متناسب با آهنگ برنامه شما باشند.

 

یک قسمت آزمایشی را ضبط کنید: اگر در ضبط اولین پادکست خود مشکل دارید، ابتدا با ضبط چند قسمت آزمایشی، این استرس را از بین ببرید. استراحت کنید، دکمه ضبط را فشار دهید و به طور طبیعی صحبت کنید.

 

موضوع خود را با دقت انتخاب کنید: موضوعی را انتخاب کنید که تا سال های آینده به آن علاقه مند باشید. ساعت های بی شماری صرف تحقیق، نوشتن، ضبط و ویرایش یک پادکست می شود. علاقه مندی به موضوع به شما کمک میکند با انگیزه بمانید.

 

صبور باشید: ساختن مخاطب زمان میبرد. به برنامه انتشار خود پایبند باشید و بر بهبود مداوم کیفیت پادکست خود تمرکز کنید. با گذشت زمان، کسب درآمد از طریق حمایت مالی، تبلیغات یا کمک های مالی مستقیم از شنوندگان پادکست امکان پذیر می شود.

دیدگاه‌ها (0)

*
*

سیزده − دو =

تخفیف ویژه : 50 درصد تخفیف برای سفارش های بالای 1.5 میلیون تومانکلیک کنید
+